0 422 324 84 94 » 0533 764 29 30

Sosyal Medyada Biz}

Malatya Su Deposu Temizleme

 1. Su deposu temizliği
 2. Sağlık Bakanlığı 2007/67 sayılı genelge su depolarının temizliği ve dezenfektasyonun 6 ayda bir yaptırılması yönündedir..  Vücut ve mutfak sağlığına katkı için temiz su kalitesini arttırmakta izlediğimiz yöntem şöyledir:· Depo içi boşaltılıp, sıhhî tulum, çizme, maske, bone, eldiven giyen personelimiz depo içine girerek 130 – 160 bar basınçlı su jetiyle yüzeyleri yıkar.· Dip çamuru ve tortuyu dışarı aldıktan sonra iç yüzeyleri bakteri, yosun ve kimyasal kirlilik çözücü, çevreye ve kullanıcıya zararı olmayan, sağlık bakanlığından onaylı yüzey temizlik ve dezenfektan maddesi ile fırçalar.· Su jeti ile yıkama ve durulamadan sonra depo içi tamamen boşaltılıp 2.  dezenfekte edilir.· Depo hakkında gerekli bilgiler, kullanılan kimyasalların teknik bülteni ilgili kişiye verilir.· Su deposu kullanım kılavuzu ve dezenfekte tarihi depo üzerine yapıştırılır.Malatya su Deposu Temizlİği
 3. Metal su deposu boyanması
  Depo iç kaplaması % 30 dan fazla korozyona uğramışsa, yeniden boyanması gerekir.Kumlama ve hemen arkasından içme suyu test raporlu solventsiz epoksi boya ile 2 kat 200-250 mikron boyanması gerekir. Astar ve yüzey toleranslı yada su bazlı boyalar kullanmamalıdır. Boyanın kuruması ve mekanik ve kimyasal direnç kazanması için 7 gün su değmeden beklenmelidir. Yıkanıp boya kürleşme kalıntıları temizlendikten sonra kullanılabilir.
 4. Beton su deposu yalıtımı
  Eski kaplama mekanik yöntemlerle raspalanarak depo içerisinde sağlam zemin bulunmalı,çukur ve çatlaklar tamir harçları ile tamir edilip, kenar köşe alkali dayanımı yüksek kanaviçe takviyeli pahlanmalı, 2 kat içme suyu test raporlu esnek ve yarı esnek malzeme ile yalıtılmalıdır.7 -14 gün beklenip, yıkanarak su verilir.
 5. Sağlıklı su deposu çeşitleri
  Japonyada demir donatısı çok kuvvetli, yüksek dozda çimonto katkılı, soğuk derzleri olmayan depolar yalıtım malzemesi kullanımadan hizmet vermektedir. İkinci sırada modüler olmayan kaynatılarak yapılan 304 kalite krom nikel depolar,yalıtılmış beton depolar,PVC membran, epoksi kaplanmış sac depolar Polietilen ve fiber (polyester) depolar gelmektedir.
 6. Malatya su Deposu Temizleme
 7. Suda bakteri, PH, bakiye klor ölçmek
  Su deposu ve havuzlarda Easicult isimli kit ile kendiniz rahatlıkla bakteri bakabilirsiniz. PH ölçen stikler ve bakiye klor bakma kitleri firmamızda bulunur ve kullanımı son derece basittir.
 8. Su deposu kullanım kılavuzu
  Konuyla ilgili yazıya temizdepo.com sitemizde önemli bilgiler linkinden ulaşabilirsiniz
 9. İçme suyu test sertifikasına sahip yalıtım malzemeleri
  Türkiye’de Hacettepe üniversitesi, İTÜ, Hıfsızsıhha Gıda uygunluk yada BS-6920 standardına uygun içme suyu test raporları vermektedir. YKS, Köster, Meges gibi ürünlerin içme suyu uygunluk raporları vardır. Teklifle beraber bu belgeleri isteyebilirsiniz.
 10. PVC Membran
  Son yıllarda PVC Membran kaplama oldukça ilgi görmektedir. İstanbul’da da özellikle beton depoların bohçalanmasında yoğun olarak kullanılmaktadır.
 11. Beton depolarda seramik kaplama
  Beton depolarda seramik kaplama oldukça kaliteli malzeme ve iyi işçilik gerektirmektedir. En basiti alkali dayanımı yüksek file, su geçirim katsayısı çok düşük olan havuz seramiği, seramik altına sürülen tam esnek yalıtım malzemesi ve derz dolgusunun kimyasallara dayanıklı epo fuga olması genellikle göz ardı edilmektedir.
 12. su deposu temizliği Malatya
 13. Kuyu suyu
  Kuyu suyu analizi düzgün aralıklarla yaptırılmalıdır. Kuyu suyunu depolayarak bekletmeniz halinde suda bakteri üreyebilir.Sağlıklı kuyu suyunda tonda 8 gram % 15 lik sodyum hipokloritle klorlama yaparak, bakteri üremesini engelleyebilirsiniz.
 14. Tankerle taşıma suyu
  İnsani amaçla tüketim için binalara tankerle su taşınması il sağlık müdürlüğünce yasaklanmıştır. Tanker suyunu sadece bitki sulamasında ve inşaat işlerinde kullanabilirsiniz.
 15. Beton depoların tavan yalıtımı
  Beton depoların tavanı di izo siyanat içeren köpük yada yalıtım levhaları ile yalıtılmamalıdır. kapalı ortam olan su depolarında buhar, gaz alışverişi su yapısında bozulmalara yol açabilir.
 16. İçme suyu analizi
  İl sağlık müdürlükleri genellikle her ilçede bulunmaktadır. Hıfsızsıhha da su analizleri konusunda hizmet vermektedir. 2009 yılında bakteriyolojik analiz ücreti 100 Yüz TL dır. Suda 2 tür analiz bakılabilir. Bakteriyolojik ve kimyasal
 17. Yangın suyu deposu
  Yıllarca kullanılmadan beklemiş su bulunduran yangın suyu deposunun vanalarının tam kapattığından emin olmalısınız. İçme suyu deponuza kirli su karışabilir.
 18. Kuyu suyu kullanımı
 19. Kuyu sularının sertlik ölçümü mutlaka yapılmalıdır. Su ile çalışan tüm alet makina vb kireçten dolayı kısa süre içinde kullanılamaz hale gelir.Su sertliği 15-16 Fransız sertliğinden fazlaysa yumuşatma cihazı mutlaka önermekteyiz.
 20. Tankerle Taşıma Su
 21. Bu tip sularda kuyulardan temin edildiği için sert ve kireçlidir.Kullanırken sertlik ölçümü yapılmalıdır.
 22. Su Deposu
 23. yangın tüpü, kasko poliçesi, emniyet kemeri, oto sigortası, elektrik sigortası gibi uzun süre lazım olmayabilir. Ne zaman lazım olacağını bilemeyeceğiniz su deponuzu her zaman işe yarayabileceğini düşünerek temiz ve bakımlı tutunuz.

Su Deposu Kullanımda Önemli Kriterler

Su deposu temizlik ve dezenfektesinde size özel eldiven, tulum, çizme, maske ve bone kullanıyoruz.Her iş bitiminde takım, donanım dezenfekte edilir. Bir önceki deponun kirliliği diğer müşteriye yansımaz. Temizlik esnasında çevreyi kirletmeyiz ve doğal hayata zarar vermeyen su deposu temizliği için onaylanmış ürünler kullanırız. Hizmet kalitemiz ve fiyatlar dönemsel problemler, spekülasyonlardan asla etkilenmez.
Su Depoları her an lazım olacakmış gibi temiz su barıdırmalıdır. Çocuk ve erişkinler standart dışı sudan çok daha kolay etkilenirler.
Su depolarının düzenli temizletilmesi, depoda kimyasal ve biyolojik çamurlaşma, suyun kullanabilirlik özelliğini yitirmesine engel olur.
Kirli bir depo, hastalık yapıcı bakterilerin;dizanteri, sarılık, tifo gibi çeşitli hastalıkların mikroplarının üremesine uygun koşullar oluşturmaktadır..
Dünya Sağlık Örgütü (WHO) “Hastalıkların %80′in kirli sulardan bulaştığını” açıklamıştır..

Su Depoları Neden Dezenfekte Edilmelidir ?
Bulaşıcı hastalıklar için su en elverişli geçiş vasıtasıdır. Su depolarında 3 günden uzun süre bekletilen şebeke suyunda, klor aktivitesini yitirmekte ve mikroorganizmalar için elverişli ortam oluşmaktadır. Su depolarının uzun süre temizlik ve dezenfektesinin yapılmaması sonucunda, meydana gelen fiziksel, kimyasal ve biyolojik kirlilikler, su depolarında; çamurlaşma, dökülme, paslanma, suda; renk, koku ve bakteri oluşumuna neden olmaktadır. Bu durum suyun içilebilirlik ve kullanılabilirlik özelliğini yok etmektedir.

Binalarda depolana suların % 90‘ı standartlara uygun değil!

Suyun sağlıklı, kaliteli ve güvenli bir şekilde halka ulaşması için, şebeke suyu istenen kaliteyi sağlasa bile, depolanan suyun saklama koşulları ve yetersiz kullanım, suyla taşınan mikroorganizmalar, çamur ve tortu özellikle çocuk, erişkin ve hastalar için büyük risk oluşturmaktadır.

su tankı temizliği malatya

Tespit ettiğimiz önemli kirletici unsurlardan biride depo içerisindeki kanalizasyon bağlantı borularında oluşan sızıntılardır. Bu sızıntılarla suya bulaşan canlı organizmalar insan sağlığını tehdit etmektedir.

Depo temizliğinden sonra dikkat edilmesi gereken hususlar.
Sonuç olarak içme ve kullanma suyu depolarının bakım, onarım, temizlik ve dezenfekte işlemleri için periyotlar belirlenmeli;standartlar gereği depo içerisindeki suyun kullanım kalitesini koruyabilecek şekilde düzenli denetimler yapılmalıdır.

” Su deponuzdan afiyet bulun, zaafiyet değil”
Kapağı düzgün olmayan ve uzun süre kullanılmayıp varlığı unutularak temizlik dezenfektesi yapılmayan su depoları çok fazladır. Yaptığımız çalışmalar sırasında hayati önem arz eden suyun, kapağı açık bir şekilde, güvenli olmayan, sağlıksız ortamlarda depolandığı; depolarda pas, kum, balçık, dana burnu, solucan vb yanında; inşaat atıkları, elbiseler, ayakkabılar, kemirgenler, ve suda yaşayan diğer türler bulduk ve kolleksiyonumuzda saklamaktayız.

Bulaşıcı hastalıklar için su en elverişli geçiş vasıtasıdır. Su depolarında uzun bir süre bekletilen şebeke suyunda bulunan klor aktivitesini yitirmekte, mikroorganizmalar için elverişli ortam oluşmaktadır. Su depolarının uzun süre temizlik ve dezenfektesinin yapılmaması sonucunda meydana gelen çamurlaşma, dökülme, paslanma, suda; renk, koku ve bakteri oluşumu gibi sorunlara neden olmaktadır. Bu durum suyun içilebilirlik ve kullanılabilirlik özelliğini yok etmektedir.

MAL ve CAN GÜVENLİĞİ İÇİN BACA KONTROL ve TEMİZLİĞİ:
Karbon monoksit zehirlenmesi hepimizin malümü. Her kış bu haberler tekrar tekrar gazete sütunlarını işgal ediyor. Her yıl muntazaman temizlenmeyen bacalar iyi çekmez, uzun süre temizlenmemiş bacalar ise kurum (is) birikmesi dolayısıyla tıkanır. Tıkanan bacalar, içerisinde bol miktarda karbon monoksit gazı bulunan dumanı geri teper, içeri verir. Bu gazı belirli bir süre solunum yoluyla ciğerlerine alan canlılar hayatlarını kaybederler. Bunun iki ana sebebi vardır: a. Nizami ve standartlara uygun inşa edilmemiş ve b. Temizlenmemiş bacalar. Bunu önlemek için, 26 Temmuz 2002 tarih, 24827 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan “Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik”in 58.Maddesi aynen şöyle der: “Baca tesisatı TS 2165 ve TS 1481’deki esaslara uygun olmalıdır… Odun ve kömür gibi yüksek oranda is bırakan yakıt kullanıldığı taktirde soba boruları ayda bir, bacalar 2 ayda bir; diğer yakıtlar kullanıldığında borular 2 ayda bir, bacalar 3 ayda bir temizlenir. Sıvı ve katı yakıt kazanlarının bacalarının altında bir kurum temizleme menfezi bulunacak, yetkili kişilere temizletilecektir. Bacaların temizliği bina sahip ve yöneticileri, veya apartman sakinleri tarafından yaptırılmalıdır.

Su depoları,su şebekeden taşınırken,binanızda olumsuz şartlardan,dezenfeksiyon yan ürünlerinden,depo içi kaplamalardan,su içindeki demir, mangan, kireç gibi kimyasalardan zamanla kirlenir.Temizlik esnasında uygun kuvvette su jeti kullanılmalıdır. mangan ,demir ,yosun ,kireç gibi kimyasal kirlilik tabakasına yol açan tabakaları çözen su deposu temizliği için üretilmiş ürünlerin kullanılması sağlıklı sonuç verir.Ekip ve ekipmanın hijyeni,tulumların kullan at türü olması maske bone çizme temizliği önemlidir.Temizlik kimyasalı kanalizasyondan karıştığı doğal hayatı tahrip etmemeli, bitkilerin üstüne boşaltılsa bile onları kurutmamalı, soldurmamalıdır.

Çevre temizliğine önem verilmeli iş bitiminde depo kullanıcılarına doğru kullanım kılavuzu,gelecek dezenfekte tarihi,tesisat,deponun genel durumu,hakkında yazılı bilgi verilmelidir.

Günlük ortalama su tüketimi 150 Litredir. İçme suyu olarak kullanmasanız bile depolanan suyun kalitesi sağlığınızı doğrudan etkilemektedir. Sağlık Bakanlığının Genelgesi “bina ve konut yönetici ya da sorumlularının su depolarının 6 ayda bir temizlik ve dezenfeksiyonunu yaptırmaları” yönündedir.