0 422 324 84 94 » 0533 764 29 30

Sosyal Medyada Biz}

Su Kaçağı Tespit Nasıl Yapılır?

Su Kaçağı Tespit Nasıl Yapılır?

Bizi hemen 0533 764 2930 numaradan ulaşın gelip kaçak su tespitinizi cihaz ve kamera ile yapalım. Su kaçağının nedenleri hakkında konuşacak olursak genellikle çok eski binalarda önceden kullanılan galvaniz borunun çürümesi, kullanılan malzemenin kalitesiz ve çok dayanıksız olması ve üçüncü olarak da tesisatı yapan ustanın işi tam anlamı ile bilmemesi olarak sıralayabiliriz. Tesisatçınızı seçerken fiyata değil işçiliğe önem verirseniz sizin için daha sorunsuz bir tesisat ortaya çıkmış olur. Su kaçaklarında sıkça görülen kaynak hatası tesisat ölçülerinde yanlış yer tayini, atık su borularında pimaşlarda meyil yani eğimin yönünün ters olması ve boru içinde kalan suyun conta ve birleşme noktasından sızıntı yapmaya sebebiyet vermektedir.

Şirketimiz su kaçağı tespiti konusunda kesin çözümler üreterek; evinizde veya işyerinizdeki su kaçağı sorununu kolayca çözmektedir.

Neden sızıntı şimdi başlıyor. Bu boru neden şimdi sızdırmaya başladı ?

Duvarın içerisindeki boruya kim ne yaptı da borudan su kaçırıyor diyebilirsiniz yada 30 yıldır akmayan tesisat neden şimdi sızdırmaya başladı diyebilirsiniz. Bu sorularınazı tek tek cevaplayalım.

Demir boru tesisatlarında genelde oluşan sorun demir borunun çürümesi sonucu oluşan su sızıntılarıdır.

Plastik boru tesisatlarında genelde su sızıntısı ya kaynağın iyi yapılamaması yada basıncın fazla gelmesiyle oluşan patlamalar yada sıcak su boru hatlarında genleşme sonucu oluşan su sızıntılarıdır.

1.Su kaçağı nedir?

Konutlarda ya da iş yerlerinde; iç mekan ve dış mekanlarda, bizlere maddi ve manevi zarar veren her türlü su boru patlaması ve sızdırmasına su kaçağı denir. Maddi zararlardan biri, herhangi bir yerden su çıkmadığı halde gözle görülmeyen bir arızanın su faturasına yansıyarak bize fazladan maliyet çıkarmasıdır. Bir de su akıntısı nedeniyle parke şişmesi, boya kabarması ve duvar alçı boya patlaması gibi sorunlar da bize maddi açıdan zarar veren su kaçağı etkenleridir. İşin manevi boyutuna gelirsek; su akıntısı oluştuğunda su borusu patlağı olduğunu bildiğiniz halde çözüm üretememek, fena halde moralinizi bozar. Hele bir de bu su komşunuza akıyorsa, sorunu elden bir şey gelmediği için çözememek, kendi kendinize yaşayacağınız ciddi öfke patlamalarına neden olur. İşte su kaçağı bu yönleriyle çok ciddi bir arızadır.

Firmamız daire , iş yeri , dış hat kaçakları dahil tüm tesisat problemlerinizi en kısa sürede çözüme kavuşturabilecek bilgi ve tecrübeye sahiptir. Tek yapmanız gereken bizi arayıp probleminizi anlatmanız.
Sorununuzu dinledikten sonra size göndereceğimiz tesisatçı ustayı belirleyip ekipmanlarıyla birlikte en kısa sürede adresinize yönlendiriyoruz.

2.Bina içerisindeki su kaçakları

Su kaçağı temelde ikiye ayrılır. Birincisi bina içerisinde, dairelerde ve iş yerlerinde oluşan su kaçaklarıdır. Belli bir kapalı alanda ve vanası olan, basınç testi yapılabilen kısımlar; bina içi su kaçakları diye adlandırılır. Bina içinde farklı alanlarda, değişik tip borularda su kaçağı sorunları vardır. Su kaçağının yerini arama ve bulduktan sonra  bunları tamir etme konularını inceleyelim:

1.Plastik su borusu çatlaması

Son 20 – 25 yılda yapılan tesisatlar plastik olarak yapılmıştır. Plastik boruda su sızıntısı cihazlarla bulunur ve tamiri demir boruya nazaran daha kolaydır. Plastik borularda patlak oluşması, inşaat zamanında borunun darbe almasıyla ya da ustanın makine soğukken ve boru tozluyken kaynak yapmasıyla plastik boruda kaçak oluşur.

2.Demir boruda çürüme ve su sızıntısı

Demir borularda genellikle çürüme olmasından dolayı su sızıntısı başlar. Zaten demir borularda 25 – 30 yıldan önce su sızıntısı pek görülmez. Bazen çürüyen kısmın devamında ek yeri olur, o kısma kadar boru değişerek sorundan kurtuluruz. Ancak bazı demir borularda çürüme yaygın olduğundan tamir edilemez. Böyle durumlarda çürümüş boru tamiri yerine, borunun komple iptal edilip yeni plastik tesisat çekilmesi gerekir.

3.Atık su gider borularında su kaçağı

Temiz su boruları test edildiğinde sağlam çıkarsa, gider borularında atık su kaçağı aranmaya başlanır. Kamera sistemi ile pimaş içerisinde görüntüleme yapılır. Pimaş içerisinde herhangi bir delik, kırık, ek yerlerinde tam geçmemiş bir bölüm veya conta sıyırması görülür ve böylece sızıntının olabileceği anlaşılır. Her zaman gider borusunda arıza olmaz, bazen de fayans yapımında hatalar olur ve fayanslar oynadıkça, aralarından zemine su çeker. Bu zemin doldukça da suyu emen beton, aşağı katın tavanında sararma, lekelenme ve damlatma olarak görülür.

4.Kalorifer tesisat kaçağı

Temiz su ve atık su gider borularında incelemeler yapıldığında herhangi bir arıza görülmüyorsa, kalorifer tesisatında su sızıntısıolabilir. Eğer kombi sürekli su eksiltiyor ise, bu da bu sızıntının bir belirtisidir. Merkezi sistem kalorifer kaçaklarında,  daire girişinde vana bulunması gerekir, aksi takdirde test yapılıp kaçak bulunamaz. Eğer kombili daire ise, zaten test yapmak mümkündür. Kombi kaçağı olarak da bilinen bu sızıntılar, eğer kombiden kaynaklanmıyorsa tesisat kısmı, bizim uzmanlık alanımızdır.

5.Duvarda ve tavanda rutubet nemlenme

Su sızıntılarının genellikle ilk başladığı zamanlarda, beton suyu emdiğinde ortaya kabarma ve rutubet çıkar. Kaçak çoğaldıkça ve beton suya doydukça, kabarmalar damlamaya dönüşür. Ancak her kabarma ve nemlenme, su borusunun patlamasıyla; yani su kaçağıyla alakalı değildir. Örneğin banyo yüzeyine dökülen sular, zemindeki sızdırmazlık sorunundan dolayı, aşağı katın tavanında kabarma yapabilir. Veya çok kullanılan bir banyoda havalandırma yeterli değilse, küflenme ve rutubet olduğu için boya dökülmeleri ve nemlenme olabilir. Bunlar su tesisatı, gider borularındaki arızalarla alakası olmayan sorunlar. Bu sorunların kesin olarak bir sonuca ulaşması için, cihazlarla su sızıntı tespiti şarttır.

 

3.Bina dışındaki su kaçakları

Bina dışındaki su kaçakları, belirli bir planı olmayan, nereden geçtiği belli olmayan temiz su ve pis su borularındaki sızıntılarıdır. Bu sızıntıları bulmak için, dış hatlarda kullanılan özel başlıklar vardır. Akustik dinleme cihazlarına bağlanan dış hat başlığı, toprak ve beton zeminlerde, daha derindeki su kaçaklarını bulabilir.

1.Ana şebeke suyu kaçağı

Belediyelerin, konutlardaki kullanım suyu için sokaklara döşediği su borularına ana şebeke suyu denir. Genellikle bu boruların bakımını ve arıza tespitlerini belediyeler yapar. Bazı sitelerde site bahçesinin içinde kalan şebeke suyu arızalarına belediye bakmayabilir. İşte bu alanlarda dış hat kaçağı tespiti yapılabilir.

2.Yangın hidrant hattı su kaçağı

Genellikle Avmlerde ve sitelerde bulunan yangın hidrant hatları da akustik cihaza takılan dış hat başlığı ile dinleyerek bulunur. Yangın hidrant patlağı olan tesisatlarda, hidraforda su basıncı azalır. Basınç yükselmediği için de kaçak olduğu anlaşılır.

3.Bahçe sulama kaçağı

Bahçe sulama hatları normal borulara nazaran daha dayanıksız ve basıncı az olan borulardır. Bahçe sulama borularında kaçakolduğunda, bahçe sulamaya kullanılacak yeterli basınç oluşmaz veya fatura çok kabarık gelir. Hatta su kaçağı olduğu da genelikle böyle anlaşılır. Yine bu kaçaklar da aynı akustik dinleme cihazı ile bulunur.

4.Su kaçağı nasıl bulunur?

Su akıntılarının bulunmasında kullanılan tespit cihazları, arızaların insanlara vermiş olduğu maddi zararları büyük ölçüde azaltmaktadır. Su kaçağı noktasını bulmak için profesyonel yöntemler ve amatör yöntemler mevcuttur. Yazımızın bu kısmında, profesyonel yöntemlerden bahsedeceğiz.

1.Akustik dinleme cihazı ile su kaçağı tespiti

Bu cihazla su sızıntısı tespiti yapabilmek için tesisata belirli oranda basınç uygulanarak, borunun çatlak yerinden kaçırdığı sırada su sesinin çıkması sağlanır. Burada amaç, çıkan bu kaçak sesini cihazla duyarak borudaki çatlağa ulaşmaktır. Demir boru ve plastik boruda geçerli olan bu yöntemle, su sızan nokta tam olarak bulunur. Böylece çok az bir kısım kırılarak, komşuya su akıntısı çözülür.

2.Kamera sistemi ile su kaçağı bulma

Kamera sistemi ile pis su gider borularındaki sızıntılar bulunur. Boru içerisinde elle itilerek ilerlemesi sağlanan bu kameralar, tıpkı göz gibidir. Boruda herhangi bir çökme, kırılma vb. durumlarını görmemizi sağlar. Su sızıntısı atık su borularında ise, kamera olmadan hiçbir şekilde arıza tespiti yapılamaz.

3.Termal kamera ile su kaçağı tespiti

Termal kameralar ısıyı algıladığından, sıcak su borularında ya da kalorifer tesisatlarında etkilidir. Isınan bölgeleri kırmızı göstererek, ortamda çizgi halinde görülen bölüm boruların kaçak olan kısmında daha geniş görülür. Bu görüntü suyun o bölgede sızıp, etrafa dağıldığını; yani kaçak olduğunu gösterir. Termal kameralı kaçak tespiti için gereken bu görüntüyü alabilmek için yapılan hazırlık ve sızıntıyı bilinçli bir şekilde artırmak çok zordur. İşin asıl kısmı buradadır zaten.

4.Amatör su kaçağı tahmin yöntemleri

Profesyonel yöntemlerin yanı sıra kendi deneyebileceğiniz yöntemler de elbette var. Borudan sızan suyu bulma işlemi mümkün olmasa da en azından temiz su mu, yoksa atık su arızası mı, onu görebilirsiniz. En basiti eğer mümkünse vanaları kapatarak veya giderlere su dökmeyerek denemeler yapmaktır. Temiz su kaçağından şüpheleniyorsanız, daire girişindeki vanaları kapatarak 1 gün deneme yapabilirsiniz. Eğer su kesiliyorsa temiz su kaçağı var demektir. Eğer gider borularından şüpheleniyorsanız, yine sular açık vaziyette sadece giderlere su dökmeden 1 gün deneme yapabilirsiniz. Kaçak gider borularında ise, suda azalma ve hatta kesilme olacaktır.

5.Cihazla Kırmadan Su Kaçağı Bulan Firma

Anadolu Tesisat firması cihazlı tesisatçı ekibiyle bulunmadık su kaçağı bırakmıyor. Gizli su kaçaklarını cihazla bulan firma Anadolu Tesisat, uzman tesisatçı kadrosu ve teknolojik makineleri ile suyun nereden geldiğini bulma işlemlerini garantili olarak yapıyor. Garantili su kaçağı tespiti olur mu demeyin! Firmamıza özel su kaçağı bulma yöntemleri ile tesisat patlağını bulmak çok kolay ve çok daha az maliyetlidir. Su kaçak tespiti tamir fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir, su kaçağını bulan usta ekibimizden su kaçağı nasıl bulunuyor öğrenebilirsiniz. Kameralı cihazla su kaçak bulan tesisatçı firmamız size bir telefon kadar yakın!