0 422 324 84 94 » 0533 764 29 30

Sosyal Medyada Biz}

Damlayan Musluk Tamiri

Damlayan Musluk Tamiri

MUSLUK TAMİRİ

Musluğunuz kapalıyken sürekli su damlatıyor, aç-kapa yaparken tutukluk yapıyor ve musluk nasıl tamir edilir diye düşünüyorsanız, sizin için hazırladığımız pratik yöntemler aracılığıyla tamir işlemini kendiniz gerçekleştirebilirsiniz. Bazı durumlarda musluk contasını değiştirmek sorunu kesin olarak çözebilecekken, kimi durumlarda sorunu uzun vadeli çözmek için musluk takımının komple değişmesi gerekli olabilir. İşte her ikisi için de yapmanız gerekenler.

Musluk Contası Nasıl Değiştirilir ?


Öncelikle Vanayı Kapatın. Vanayı Kapattıktan Sonra Musluğun Üzerinde Olan Kapağı Açıyoruz. Bu Kapaklar Musluk Modellerine Göre Değişebilir Ama Açılma Biçimleri Genelde Aynıdır Bir Tornavida Yardımıyla Kapağı Çıkarın Daha Sonra Başlığın İçindeki Küçük Vidayı Bir Tornavida Yardımı İle Sola Doğru ÇözünVidayı Çözdükten Sonra Kapağı Asılarak Çıkarın Bazı Durumlarda Kireçlenmeden Dolayı Kapak Asılma İle Çıkmayabilir Bu Gibi Durumlarda Resimde Görüldüğü Gibi Tornavidanın Sapıyla Çıkış İstikametine Doğru Yavaş Yavaş Vurarak Çıkarın (Aman Musluğu Kırmayın:)Kapağı Çıkarmayı Başardıysanız Gerisi Kolay Demektir Kapağı Çıkardıktan Sonra İçerisindeki Salmastra Dediğimiz Sarı Malzemeyi Bir Anahtar Yardımı İle Sola Doğru Saat Yönünün Tersine Çevirerek Sökün Salmastrayı Çıkardıktan Sonra Sıra Geldi Musluğun Contasını Değiştirmeye Resimde Görüldüğü Gibi Contanın Hemen Önündeki Küçük Vidayı Bir Pense Yardımıyla Söküyoruz
Vidayı Söktünden Sonra Eski Contayı Çıkarıyoruz ve Yerine Yeni Contayı Takıyoruz Sonra Baştan Beri Anlattığımız İşlemlerin Tersini Uygulayarak Salmastrayı Yerine Takıp Başlığınıda Kapatarak Kullanmaya Başlıyoruz Satın Aldığınız Contanın Yumaşak Olmasına Dikkat Edin. Musluğun Contasını Değiştirmenize Rağmen Musluk Hala Damlatıyorsa O Zaman Musluk Contasının Yatağı Bozulmuştur. Bu Yatak Raybalama Sitemi İle Bir Süre Daha Kullanılabilir Duruma Gelir. Ama Bu İşlemi Siz Yapamazsınız Bu Gibi Bir Durumda Bir Tesisatcıdan Yardım Alınız.

Musluğunuz kapalıyken sürekli su damlatıyor, aç-kapa yaparken tutukluk yapıyor ve musluk nasıl tamir edilir diye düşünüyorsanız, sizin için hazırladığımız pratik yöntemler aracılığıyla tamir işlemini kendiniz gerçekleştirebilirsiniz. Bazı durumlarda musluk contasını değiştirmek sorunu kesin olarak çözebilecekken, kimi durumlarda sorunu uzun vadeli çözmek için musluk takımının komple değişmesi gerekli olabilir. İşte her ikisi için de yapmanız gerekenler:

 • Conta değiştirme veya yeni musluk takma işine girişmeden önce ilk olarak hem dairenizin genel vanasını hem de söz konusu musluğun altındaki vanayı kapayın. Vanayı kapadıktan sonra da musluğu açarak kalan suyun tamamen boşaldığından emin olun. 

Musluk Contası Nasıl Değiştirilir?

Contalı Batarya Tamiri 

 • Uygun bir tornavida aracılığıyla musluk kapağını çıkartın. Kapağı açmak, musluk zaten sorunlu olduğu için vakit alabilir ancak sabırla ve zarar vermeden (gerekirse ufak darbelerle), fazla kuvvet gerektirmeden kendinize doğru çektiğinizde açılacaktır.
 • Sonraki aşama salmastra adı verilen sarı pirinç rengindeki parçacığı çıkartmak. Bunun için muhtemelen bir 17 numara anahtara ihtiyacınız olacaktır. Anahtarı döndürüp parçayı çıkardığımızda karşımıza çıkan parça ise conta olacaktır.
 • Karşımızda duran contayı da tornavida ile yerinden çıkarttığımızda işlemin yarısına geldik demektir. Bundan sonra yeni contayı yerleştirip aynı işlemleri tersten yaparak musluğu eski haline getirebilirsiniz.

Aç-Kapa Batarya Tamiri

 • Yukarıda bahsettiğimiz vana kapatma işlemini mutlaka gerçekleştirdikten sonra soğuk-sıcak (kırmızı-mavi) su göstergesi olan kısmı tornavida aracılığıyla gevşetip yukarı doğru çekerek çıkartın. Aç-kapa bataryalar daha hassas olduğundan musluğunuza çok daha nazik davranmalısınız.
 • Karşınıza çıkan somun parçacığı çıkartmak için İngiliz anahtarı kullanın.
 • Şimdi ise karşınıza batarya kartuşu adı verilen parçacık çıkacak. Eğer aç-kapa musluğunuza uygun olan parçacığı aldıysanız, zaten elinizde de olan yeni parçacık bunun aynısı olacaktır.
 • Artık sadece yeni parçacığı yerleştirip tekrar aynı işlemleri tersten yapmaya ve vananızı açarak sorunun giderilip giderilmediğini kontrol etmek kaldı.

Musluk Nasıl Takılır?

 • Sorunun musluk değişimi olduğu durumlarda İngiliz anahtarı ve tornavidanın yanı sıra teflon adı verilen ince şerit ve size uygun musluk başına ihtiyacınız vardır.
 • Bu durumda yapmanız gereken İngiliz anahtarı aracılığıyla musluk başını komple yerinden çıkartmak.
 • Almış olduğumuz yeni musluk başının etrafına ince şeridi (teflonu) sardıktan sonra aynen yerine takıyoruz ve tornavida aracılığıyla sabitliyoruz.
 • Vanayı açıp kısa bir süre bekledikten sonra – eğer profesyonel yardım almanızı gerektirecek kadar büyük bir sorun yoksa – musluğunuz olması gerektiği gibi çalışmaya başlayacaktır.

Musluğunuzun açıp kaparken tutukluk yapması sizi uğraştıran bir angarya olabileceği gibi, sürekli su damlatan musluklar evde olmadığınız zamanlarda baskın gibi tehlikelere de ön ayak olabilir. Yukarıda size tarif etmeye çalıştığımız yollar çoğu zaman işe yarayıp sorunu halledebilir. Yine de aynı sorunlar sürekli tekrar ediyorsa conta yatağının tamamen değişmesi gerekiyor olabilir. Bu tip durumlarda profesyonel bir tesisatçıdan yardım almanız sorunu kökünden çözmeniz için en doğru ve en güvenli yol olacaktır.

Aç kapa musluk tamiri, Banyo bataryası nasıl değiştirilir, Banyo bataryası nasıl takılır, Boru içinde kırılan musluk nasıl çıkarılır, Çeşme nasıl sökülür, Çeşme sökerken kırıldı, Çeşme Tamiri, Dibinden kırılan musluk, Kırık Musluk nasıl sökülür, Kırılan çeşme nasıl çıkarılır, Kırılan musluk kökü nasıl çıkarılır, Kırılan musluk nasıl çıkarılır, Kırılan musluk nasıl sökülür, Kırılan musluk parçası nasıl çıkarılır, Kırılan su borusu nasıl tamir edilir, Kırılan vida nasıl çıkarılır, Klozet taharet musluğu nasıl değiştirilir, Malatya musluk tamiri, MUSLUK, Musluk başı kırıldı, Musluk bataryası nasıl değiştirilir, Musluk borunun içinde kırıldı, Musluk göbeği çıkmıyor, Musluk kırıldı içinde kaldı, Musluk kökünden kırıldı, Patlak su borusu tamiri, Sıkışan musluk nasıl sökülür, Sıkışmış musluk nasıl sökülür, Taharet musluğu tamiri

 

1.493 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN